SPECIFICATIONS
| Model # | 16718 |
| Gender # | Men's |
| Condition | Pre-Owned |
| Serial | L6XXXXX |
| Year produced | 1989 |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Bracelet / Strap | 18K Yellow Gold Jubilee Bracelet 8386 w/ 47B Endlinks |
| Crown | Screw-Down |
| Dial Color | Black "SWISS-T<25" |
| Hand Indicators | Gold Tone |
| Hour Markers | Gold Tone |
| Crystal | Sapphire |
| Movement | Automatic |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Date, GMT |
| Case Diameter | 40.0 mm |
| Case Thickness | 12.0 mm |
| Lug Width | 20.0 mm |
| Calendar | At 3 O'clock |
| Papers | Manual Only |
| Boxes | Rolex Box |
| Clasp Type | Deployant |
| Wrist Size | 8.0 (7 Screws) |
| Water Resistant | 100 Meters / 330 Feet |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.








































Reviews
There are no reviews yet.