SPECIFICATIONS
| Model # | 1007 |
| Gender # | Men's |
| Condition | Pre-Owned |
| Serial | 22XXXXX |
| Year produced | 1968 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Bezel | Stainless Steel Engine-Turned Fixed Bezel |
| Bracelet / Strap | Stainless Steel Oyster Bracelet 62510 Date Code N11 |
| Crown | Screw-Down |
| Dial Color | Blue T Swiss Made T |
| Hand Indicators | Silver Tone |
| Hour Markers | Silver Tone Stick |
| Crystal | Acrylic |
| Movement | Automatic |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds |
| Case Diameter | 34.0 mm |
| Case Thickness | 11.5 mm |
| Lug Width | 19.0 mm |
| Calendar | N/A |
| Papers | No |
| Boxes | No |
| Clasp Type | Deployant |
| Wrist Size | 7.5 Inches |
| Water Resistant | 100 Meters / 330 Feet |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.




























Reviews
There are no reviews yet.