SPECIFICATIONS
| Gender # | Ladies |
| Condition | Pre-Owned |
| Year produced | 1980's |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Bracelet / Strap | Black Leather Strap (Aftermarket) |
| Crown | Sapphire Push-In Crown |
| Last Service Date | 08/2018 |
| Dial Color | 24K 999.9 Gold UBS Bar |
| Hand Indicators | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Movement | Manual Wind |
| Functions | Hours & Minutes |
| Case Length | 34.0 mm |
| Case Width | 21.0 mm |
| Case Thickness | 6.0 mm |
| Papers | No |
| Boxes | No |
| Clasp Type | Original Corum Tang Clasp (Gold Plated) |
| Wrist Size | 7 1/2 Inches |
| Water Resistant | Not Water Resistant |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.


















Reviews
There are no reviews yet.