SPECIFICATIONS
| Model # | IW388003 |
| Gender # | Men's |
| Condition | Pre-Owned |
| Year produced | 2013 |
| Case Material | Ceramic / Titanium |
| Bezel | Fixed |
| Bracelet / Strap | Black Calfskin |
| Crown | Screw-Down |
| Dial Color | Black |
| Hand Indicators | Black Tone Luminous |
| Hour Markers | Arabic Markers Luminous at 12, 3, 6, & 9 |
| Crystal | Sapphire w/ Anti-Reflective Coating |
| Movement | Automatic IWC Calibre 89365 |
| Functions | Hours, Minutes, Chronograph, Date |
| Case Diameter | 46.0 mm |
| Case Thickness | 16.4 mm |
| Lug Width | 22.0 mm |
| Calendar | At 3 O'Clock |
| Papers | Booklets (Incorrect Manual & No Warranty Card) |
| Boxes | YES |
| Clasp Type | Deployant Buckle |
| Wrist Size | 8.0 Inches |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.




























Reviews
There are no reviews yet.