SPECIFICATIONS
| Model # | PAM00388 |
| Gender # | Men's |
| Condition | Pre-Owned |
| Serial | R296/600 |
| Year produced | 2015 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Bezel | Stainless Steel Fixed |
| Bracelet / Strap | Original Panerai Black Leather Strap |
| Crown | Screw-Down Crown |
| Power Reserve | 72 Hours |
| Dial Color | Black |
| Hand Indicators | Silver Tone Luminous |
| Hour Markers | Luminous Stick & Arabic Markers |
| Crystal | Sapphire w/ Anti-Reflective Coating |
| Movement | Automatic Panerai Caliber P.9000 |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Date |
| Case Diameter | 45.0 mm |
| Case Thickness | 17.0 mm |
| Lug Width | 26.0 mm |
| Calendar | At 3 O'clock |
| Papers | No |
| Boxes | Panerai Pearwood Box (Inner Insert Missing) |
| Clasp Type | Tang |
| Wrist Size | 8.0 Inches |
| Water Resistant | 100 Meters / 300 Feet |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.
























Reviews
There are no reviews yet.