SPECIFICATIONS
| Model # | 16710BLRO |
| Gender # | Men's |
| Serial | D94XXXX |
| Original Purchase Date | 07-05-2007 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Bezel | Stainless Steel Bidirectional Blue/Red Pepsi Insert |
| Bracelet / Strap | Stainless Steel Brushed Oyster Bracelet 78790A Date Code: OP9 |
| Crown | Screw-Down |
| Last Service Date | 08/2020 |
| Dial Color | Black |
| Hand Indicators | Silver Tone Luminous |
| Hour Markers | Silver Tone Luminous |
| Crystal | Sapphire OEM |
| Movement | Automatic Rolex Caliber 3185 |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Date, GMT |
| Case Diameter | 40.0 mm |
| Lug Width | 20.0 mm |
| Calendar | At 3 O'clock |
| Papers | Rolex Warranty Card Only |
| Boxes | No |
| Clasp Type | Deployant |
| Wrist Size | 7 3/4 Inches (10 Links / 4 Screws - 1 Link Short) |
| Water Resistant | 100 Meters / 330 Feet |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.


































Reviews
There are no reviews yet.