SPECIFICATIONS
| Model # | 60th Anniversary Limited Edition Professional Divers 600M |
| Gender # | Men's |
| Condition | Pre-Owned |
| Original Purchase Date | 03-10-2021 |
| Case Material | Titanium |
| Bezel | Unidirectional |
| Bracelet / Strap | Titanium Brushed & Polished |
| Crown | Screw-Down |
| Power Reserve | 120 Hours |
| Dial Color | Blue |
| Hand Indicators | Grey Tone Luminous |
| Hour Markers | Silver Tone Luminous |
| Crystal | Sapphire |
| Movement | Spring Drive Calibre 9RA5 |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Date, Power Reserve |
| Case Diameter | 46.9 mm |
| Case Thickness | 16.0 mm |
| Lug Width | 23.0 mm |
| Calendar | At 4 O'clock |
| Papers | YES |
| Boxes | YES |
| Clasp Type | Push-Button Deployant |
| Wrist Size | 8.0 Inches |
| Water Resistant | 600 Meters / 2000 Feet |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.




























Reviews
There are no reviews yet.