SPECIFICATIONS
| Model # | 69179 |
| Gender # | Ladies |
| Condition | Pre-Owned |
| Year produced | Approx. 1983-1984 |
| Case Material | 18K White Gold |
| Bezel | 18K White Gold Fluted |
| Bracelet / Strap | 18K White Gold President Bracelet 8570 |
| Crown | Screw-Down |
| Dial Color | Silver T Swiss Made T |
| Hand Indicators | Silver Tone |
| Hour Markers | Diamond Hour Markers |
| Crystal | Sapphire |
| Movement | Automatic Rolex Calibre 2135 |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Date |
| Case Diameter | 26.0 mm |
| Lug Width | 13.0 mm |
| Calendar | At 3 O'clock |
| Papers | No |
| Boxes | No |
| Clasp Type | Deployant |
| Wrist Size | 7.0 Inches (Two Links Short) |
| Water Resistant | 100 Meters / 330 Feet |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.
































Reviews
There are no reviews yet.