SPECIFICATIONS
| Model # | 1601 |
| Gender # | Men's |
| Condition | Pre-Owned |
| Serial | 3,2XX,XXX |
| Year produced | 1973 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Bezel | 18K Yellow Gold Fluted Bezel |
| Bracelet / Strap | Original Rolex D-Link Bracelet 62510H S Date Code AB5 w/ 255 Endlinks |
| Crown | 18K Yellow Gold Fluted Bezel |
| Last Service Date | 6/2018 |
| Dial Color | Grey Sigma Dial T SWISS T |
| Hand Indicators | Yellow Gold |
| Hour Markers | Yellow Gold |
| Crystal | Acrylic |
| Movement | Automatic Rolex Caliber 1570 |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Date |
| Case Diameter | 36.0 mm |
| Calendar | At 3 O'clock |
| Papers | NO |
| Boxes | NO |
| Clasp Type | Deployant |
| Wrist Size | 8.0 Inches |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.




























Reviews
There are no reviews yet.