SPECIFICATIONS
| Model # | E65062 |
| Gender # | Men's |
| Condition | Pre-Owned |
| Year produced | 1996-2000 |
| Case Material | Titanium |
| Bezel | Titanium Bidirectional |
| Bracelet / Strap | Titanium Aerospace Bracelet |
| Crown | Push-Down |
| Dial Color | Blue |
| Hand Indicators | Silver Tone Luminous |
| Hour Markers | Luminous Arabic & Stick Markers |
| Crystal | Sapphire w/ Anti-Reflective Coating |
| Movement | Quartz Breitling Caliber 65 |
| Case Diameter | 40.0 mm |
| Case Thickness | 9.1 mm |
| Lug Width | 20.0 mm |
| Papers | No |
| Boxes | No |
| Clasp Type | Deployant |
| Wrist Size | 7 1/2 Inch Wrist |
| Water Resistant | 100 Meters / 330 Feet |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.
























Reviews
There are no reviews yet.