SPECIFICATIONS
| Model # | A13380 |
| Gender # | Men's |
| Condition | Pre-Owned |
| Year produced | 2007-2009 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Bezel | Stainless Steel Gold Tone Unidirectional |
| Bracelet / Strap | Stainless Steel Professional II Bracelet |
| Crown | Screw-Down |
| Dial Color | Black |
| Hand Indicators | White Tone Luminous |
| Hour Markers | White Tone Arabic Numerals |
| Crystal | Sapphire w/ Anti-Reflective Coating |
| Movement | Automatic Chronograph Caliber 13 |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Date, Chronograph, |
| Case Diameter | 45.0 mm |
| Case Thickness | 17.4 mm |
| Lug Width | 22.0 mm |
| Calendar | At 3 O'clock |
| Papers | No |
| Boxes | No |
| Clasp Type | Deployant |
| Wrist Size | 8.0 Inches |
| Water Resistant | 300 Meters / 1000 Feet |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.


























Reviews
There are no reviews yet.