SPECIFICATIONS
| Model # | Headwind |
| Gender # | Men's |
| Condition | Pre-Owned |
| Year produced | 2001-2005 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Bezel | Unidirectional Stainless Steel |
| Bracelet / Strap | Stainless Steel Pilot Polished |
| Crown | Screw-Down |
| Power Reserve | 42 Hours |
| Dial Color | White |
| Hand Indicators | Silver Tone Luminous |
| Hour Markers | Silver Tone Luminous |
| Crystal | Sapphire w/ Antireflective Coating |
| Movement | Automatic Caliber 45 ETA 2834-2 |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Day, Date |
| Case Diameter | 43.7 mm |
| Case Thickness | 15.3 mm |
| Lug Width | 22.0 mm |
| Calendar | At 3 O'clock |
| Papers | NO |
| Boxes | YES |
| Clasp Type | Deployant |
| Wrist Size | 7 1/2 Inches |
| Water Resistant | 500M / 1650 Feet |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.
























Reviews
There are no reviews yet.