SPECIFICATIONS
| Model # | 10000 K CC NR |
| Gender # | Men's |
| Condition | Pre-Owned |
| Case Material | Stainless Steel PVD |
| Bezel | Stainless Steel PVD |
| Bracelet / Strap | Original Franck Muller Black Rubber Strap |
| Crown | Screw-Down |
| Dial Color | Black |
| Hand Indicators | Silver Tone Luminous |
| Hour Markers | Luminous Arabic Numerals |
| Crystal | Sapphire |
| Movement | Automatic Chronograph |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Chronograph, Date |
| Case Length | 59.2 mm |
| Case Width | 45.0 mm |
| Case Thickness | 13.9 mm |
| Calendar | At 6 O'clock |
| Papers | YES |
| Boxes | YES |
| Clasp Type | Tang |
| Wrist Size | 8.5 Inches |
| Water Resistant | 100 Meters / 300 Feet |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.






























Reviews
There are no reviews yet.