SPECIFICATIONS
| Model # | IW356504 |
| Gender # | Men's |
| Condition | Pre-Owned |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Bracelet / Strap | IWC Brown Leather Strap |
| Crown | Push-In |
| Power Reserve | 42 Hours |
| Dial Color | White |
| Hand Indicators | Rose Gold |
| Hour Markers | Rose Gold Stick & Roman Numerals |
| Crystal | Sapphire |
| Movement | Automatic IWC Caliber 35111 |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Date |
| Case Diameter | 40.0 mm |
| Case Thickness | 9.2 mm |
| Calendar | At 3 O'clock |
| Papers | Manual & Polishing Cloth |
| Boxes | IWC Black Box Only |
| Clasp Type | IWC Rose Gold Tang Buckle |
| Wrist Size | 8.0 Inches |
| Water Resistant | 30 Meters / 100 Feet |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.




























Reviews
There are no reviews yet.