SPECIFICATIONS
| Model # | IW371432 |
| Gender # | Men's |
| Condition | Pre-Owned |
| Original Purchase Date | 07-2006 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Bezel | Stainless Steel |
| Bracelet / Strap | IWC Blue Leather Strap |
| Crown | Push-Down |
| Power Reserve | 44 Hours |
| Dial Color | Blue |
| Hand Indicators | Silver Tone |
| Hour Markers | Silver Tone Arabic Numerals |
| Crystal | Sapphire w/ Anti-Reflective Coating |
| Movement | Automatic Calibre A/79350 |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Chronograph |
| Case Diameter | 41.0 mm |
| Case Thickness | 12.5 mm |
| Lug Width | 20.0 mm |
| Papers | YES |
| Boxes | YES |
| Clasp Type | Tang |
| Wrist Size | 8.0 Inches |
| Water Resistant | 30 Meters / 100 Feet |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.




































Reviews
There are no reviews yet.