SPECIFICATIONS
| Model # | 86180 |
| Gender # | Men's |
| Condition | Pre-Owned |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Bracelet / Strap | Original Extra Long Vacheron Constantin Brown Leather Strap w/ Brown Stitching |
| Crown | Push-Down |
| Power Reserve | Approx 40 Hours |
| Dial Color | Silvered (Galvanized Sunburst Finish) |
| Hand Indicators | Rose Gold Tone |
| Hour Markers | Rose Gold Tone Stick |
| Crystal | Sapphire |
| Movement | Automatic Caliber 2460 SC |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds |
| Case Diameter | 40.0 mm |
| Case Thickness | 8.31 mm |
| Lug Width | 20.0 mm |
| Calendar | N/A |
| Papers | NO |
| Boxes | Inner Box & Outer Boxes Only |
| Clasp Type | VC 18K Rose Gold Tang Buckle |
| Wrist Size | 9.0 Inches |
| Water Resistant | 30 Meters / 100 Feet |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.






























Reviews
There are no reviews yet.