SPECIFICATIONS
| Model # | 2453.50 |
| Gender # | Unisex |
| Condition | Pre-Owned |
| Case Material | Stainless Steel |
| Bezel | Stainless Steel Unidirectional w/ 18K Yellow Gold Insert |
| Bracelet / Strap | Stainless Steel & 18K Yellow Gold Brushed & Polished |
| Crown | Screw-Down |
| Dial Color | Black Wave |
| Hand Indicators | Gold Tone |
| Hour Markers | Dot & Stick Markers Luminous Markers |
| Crystal | Sapphire |
| Movement | Automatic Caliber 1120 |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Date |
| Case Diameter | 36.25 mm |
| Case Thickness | 11.0 mm |
| Lug Width | 18.0 mm |
| Calendar | At 3 O'clock |
| Papers | No |
| Boxes | No |
| Clasp Type | Push-Button Deployant |
| Wrist Size | 7 1/2 Inches |
| Water Resistant | 300 Meters / 1000 Feet |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.




























Reviews
There are no reviews yet.