SPECIFICATIONS
| Model # | Spirit Zulu Time |
| Gender # | Men's |
| Condition | New |
| Original Purchase Date | 07-04-2022 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Bezel | Stainless Steel Bidirectional |
| Bracelet / Strap | Brown Calf Leather Strap |
| Crown | Screw-Down |
| Power Reserve | 72 Hours |
| Dial Color | Anthracite |
| Hand Indicators | Gold Tone Luminous |
| Hour Markers | Gold Tone Luminous Arabic Numerals |
| Crystal | Sapphire |
| Movement | Automatic Caliber L844.4 |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Date, GMT |
| Case Diameter | 42.0 mm |
| Case Thickness | 13.9 mm |
| Lug Width | 22.0 mm |
| Calendar | At 6 O'clock |
| Papers | YES |
| Boxes | YES |
| Clasp Type | Push Button Deployant Buckle |
| Wrist Size | 8.0 Inches |
| Water Resistant | 100 Meters / 330 Feet |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.


























Reviews
There are no reviews yet.