SPECIFICATIONS
| Model # | Tank Americaine 2482 |
| Gender # | Ladies |
| Condition | Pre-Owned |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Bezel | Factory Diamond Bezel |
| Bracelet / Strap | 18K Yellow Gold |
| Crown | Push-Down w/ Diamond |
| Dial Color | Ivory |
| Hand Indicators | Blue Tone |
| Hour Markers | Black Roman Numerals |
| Crystal | Sapphire |
| Movement | Quartz |
| Functions | Hours & Minutes |
| Case Length | 28.0 mm |
| Case Width | 19.0 mm |
| Papers | No |
| Boxes | Cartier Box |
| Clasp Type | Deployant |
| Wrist Size | 7 1/2 Inches |
| Water Resistant | 30 Meters / 100 Feet |
INQUIRE
Free Expedited Shipping
We ship all watches fully-insured using FedEx/UPS Express shipping.
Authenticity Guaranteed
Luxury Watch Buyer guarantees every new and pre-owned timepiece to be 100% authentic.
Secure Payment
Now accepting payment via bank wire transfer and Affirm financing.










































Reviews
There are no reviews yet.